IHLET - Tapasztalatok és benyomások a magyar filmkészítésről
2010.08.11. 18:46
Sokat ültem az utóbbi napokban a problémán, hogy pontosan hogy is nézzen ki majd a játék vizuálisan, hangulatra, miegyébre. Egyszerűen nem tudtam eldönteni, melyik koncepciót boncoljam tovább: a népmeséset, a steampunkosat, a horthy korszakosat, stb..? Sok volt, sokféle, legszívesebben mindet csinálnám, de mindegyiknél volt valami, ami miatt nem tudtam magam elkötelezni adott elképzelés mellett. Az összes érvet és ellenérvet fel tudnám sorolni, akartam egy ilyen posztot is, de hálistennek közben közbejött egy kis komolyabb környezetben zajló gyakorlati munka, ami alatt végre megfogalmazódott bennem, mi is irritál engem annyira a profi filmezésben. Ez a felismerés pedig nem kis öröm, mivel ezáltal gyakorlatilag megvan a tézisem, amire felhúzhatom a játék arculatát, koncepcióját. Mert bár a szabályok adottak voltak, oké, ott a filmtörvény, de hogy a valós szabályok, a valós viszonyok, amivel az ember szembe is találkozik pontosan mik, azt nem lehetett egy törvényből megtudni. Fel kellett állni a géptől és el kell menni forgatni. Na persze nem csak egy forgatási élményen alapulnak a következő benyomások, de ez a friss élmény sokat segített, hogy felfrissüljön bennem az élmény az egésszel kapcsolatban. Szerintem igyekezni fogok máskor is, ha van, ilyesmi lehetőségekkel élni, még akkor is, ha irritálnak azok a dolgok, amiket lentebb meg fogok említeni. Hasznosak ezek az új élmények.
Node mi is volt ez a bizonyos hipotézisértékű megállapítás, amire "rájöttem"? Merthogy voltaképpen nem is tőlem jött, hanem három különböző ember mondta, egymástól tök függetlenül, különböző helyen és időben, de ugyanazon a forgatáson. "Az egyetlen probléma ezzel a forgatással az, hogy mindenki olyan kibaszottul fontosnak érzi itt a saját kis feladatát". Az, hogy ezt nem nekem kellett kimondani és mások is így látják, végtelen megnyugvással töltött el.
Persze, tegyük hozzá, a film drága dolog, sok embert mozgat, nagyon szervezetten kell csinálni, elő kell készülni, pörögni kell(ene) és kell(ene) ismerni minden kis ketyerét, meg miegyebet. Ezek tények, de mindig felteszem magamban a kérdést: miért kell ennek mindig így lennie? Miért kell minden kis apró filmben minden feladatra külön ember? Miért kell annyi színész, stb..? Oké, én a kevésszereplős, kisköltségvetésű filmeket csípem, szeretem, ha kevésből hoznak ki sokat, és nekem spec nem hiányoznak annyira tömegjelenetek, (illetve ha már vannak, úgyis meg lehet őket oldani CGI-vel, minek annyi statiszta?) így mindig irtózatos túlzásnak érzem azt az elmebeteg felfordulást, amit forgatásnak szokás csúfolni. A filmkészítés a mai technológiai körülmények között iszonyatosan leegyszerűsödött, mind a felvétel, mind az utómunka idővel és lelkesedéssel megoldható semmi pénzből és mindennemű fontoskodás nélkül. Merthogy ez lenne itt a kulcsszó, a fontoskodás, az egyszerű dolgok túlbonyolítása, a szakzsargonolás, vagyis minden, ami elvonja a figyelmet arról, amit csinálsz, és áttereli arra, hogy te most épp azt a valamit csinálod. Sok esetben persze nem lehet megoldani enélkül a túlszervezettség nélkül, mert mondjuk a körülmények tényleg nagyon összetett munkát kívánnak, de az esetek nagy többségében szerintem sok mindenen lehetne egyszerűsíteni.
szegenylegenyekdev.blog.hu/media/image/micsinacsi.jpg
A dolog igazi abszurditása viszont nem is ebben rejlik - ez így ebben a formában egy elhivatott szakma elhivatott képviselőkkel, ami egy szép dolog. A dolog attól csavarodik meg nálam, hogy tulajdonképpen akik ilyen helyeken/projekteken dolgoznak (Magyarországon), azok rendszerint valamiféle ismeretség útján kerülnek oda, vagyis bár sokfelől sokféle társaság, így mindig vannak ismeretlen, új arcok, azért nagyrészt ismerősök dolgoznak együtt. Egy ilyen közegben pedig a főnök-alkalmazott viszony, a kínosan pontos szervezettség, a folyamatos fontoskodás egyszerűen komikusan hat (pláne, ha be se tudják tartani) - nekem az jut eszembe erről, mint amikor ovis korunkban katonásat játszottunk. Ilyennek tipikus példája még a forgatás előtt, mikor valaki ír egy igazából közepes forgatókönyvet, tele helyesírási hibákkal (ami nem lenne baj, ha a szereplő beszédstílusához illene és nem a dialógokon kívüli egyéb instrukciók közt lenne), viszont a forgatókönyvek formai kereteit és szakzsargonjait szigorúan betartva. Vannak a forgatókönyvírásnak alapszabályai, amik nagyon fontosak, meg segítenek, nem tagadom, de a jó forgatókönyv nem tördelés kérdése - azok a bulvárlapok, ahol a tartalom nem olyan érdekes, mint a szöveg elrendezése, meg a színes képek. (Megszólalt bennem a sznob ahh.) De visszatérve a forgatásra: nyilván, valahol kell a pontosság, a résztvevő emberek nem érnek mindig rá, időpont kell, szűk határidő, amikor mindenkinek jó, minderre pénz - de ez egy ilyen biznisz. Ami viszont komikus. Ami viszont távolról sem gond - jelen esetben nekem legalábbis semmiképp sem. Így ugyanis legalább megvan a viszonyom a magyar filmszakmához a játékkoncepcióhoz!:)
No ez volt a mai fröcsögős poszt:) Ha bárkit megbántottam vele, hát sajnálom, a véleményem ez, egészen addig míg valaki olyat nem tud mutatni, amitől megváltozna - mert mindez persze kevés tapasztalaton alapul, így egészen biztos, hogy nem igaz általánosságban. Viszont kapóra jön, mivel pontosan olyan mindennapi abszurditást képvisel, amire nekem most szükségem van, hogy felszabaduljak a fenti koncepciók terhe alól és elszabadítsam rosszindulatú kreatív énem. Ez egy ilyen konstruktív rosszindulat. Mindjárt jön egy poszt egy békésebb konstruktív érdekességgel is a teljesség kedvéért - sok érdekeset lát az ember, ha kimozdul :)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.